Delebil - ret til bil
Nye biler

Ny delebil i Ølby og Sorø

Flere og flere har indset det godt kan betale sig at indmelde sig i en delebilsforening og Køge delebil mærker en større interesse fra nye medlemmer og udvider med nye biler i både Ølby og Sorø.

Det nyt tiltag betyder glæde for medlemmerne i Ølby, som atter får tæt til delebil i nærheden af Ølby Station fra slutningen af marts og desuden udvider vi portfolien med en bil i Sorø fra 1. maj. Både virksomheder og andre interesserede i Sorø området, kan derfor nu profiterer af medlemsskab af Køge Delebil og få adgang til delebil til en fornuftig pris.

Er du interesseret i delebil eller er nysgerrig for at vide hvordag det fungerer i praksis, er du velkommen til at ringe på tlf. 2810 3706 eller sende en mail til Køge Delebils formand Julius Nielsen direkte
her via websitet.

Søren Gyring-Nielsen
Webmaster Køge Delebil

Køge Delebil's medlemmer kan nu også køre i El-delebil

Køge Delebil har fået en ny samarbejdspartner Move About – København. Dette medfører at Køge Delebils – og Move Abouts medlemmer har muligheden for at bruge hinandens delebiler.  

Move Abouts el-delebiler er en
THINK City”, en sjov og moderne bybil. Nul udslip og en energieffektivitet som er tre gange højere end biler med traditionel forbrændingsmotor, gør THINK City til en meget miljøvenlig bil.

Batterierne giver en rækkevidde på op til 180 km bykørsel på bare en opladning. Topfarten er 100 km/t og du kan dermed også køre på motor- og landevej.

Mere information omkring booking og brug af
El-delebil findes på dette link.

Nu delebil i Næstved

En gruppe personer fra Næstved har vist stor interesse for delebilskonceptet og har i den anledning henvendt sig til Køge Delebil.

Efter nogle møder, vurderinger af deres behov, modtagelse af opstartsmidler - via ansøgning - fra Næstved Kommune og en kollektiv indmeldelse i Køge Delebil har vi nu placeret en bil i Næstved, som vi i daglig tale kalder
”Delebil-Næstved”.  

Tilsvarende er på vej i
Sorø!

Med venlig hilsen
Julius Nielsen
Køge Delebil

Ny spændende danske delebilsordning

Vores fælles forening Danske Delebiler har fået et nyt medlem – Move About DK - som Køge Delebil hermed byder velkommen.
Lidt om det nye medlem:

Move About præsenterer Danmarks først delekoncept kun for elbiler. Konceptet lanceres i første omgang med otte elbiler på to centrale lokationer i København med opbakning fra Københavns Kommune og Schneider Electric.


Move About ApS i Danmark er et datterselskab til norske Move About AS. Move About blev grundlagt i 2007 af erfarne iværksættere med fokus på bæredygtig udvikling. I 2008 introducerede Move About Skandinaviens første delebilsflåde med elbiler i Oslo.

I foråret 2009 lancerede Move About tjenesteydelser i Göteborg og Move About driver i dag den største flåde af el-delebiler i verden med over 60 biler. Move About, Danmarks målsætning er at alle i det indre København skal have adgang til en elbil indenfor 300 meter.

Deres vision er at tilbyde sjov, praktisk og omkostningseffektiv personlig mobilitet som bruger mindst mulig energi, produktionsresurser og offentligt rum.


Læs mere på
www.moveabout.dk

Køge Boligselskab får delebil i Hastrupparken

Tirsdag den 01. september 2009 får Hastrupparken en Punto Benzin fra Køge delebil.

Puntoen opstilles forsøgsvist i et halvt år i Hastrupparken i forbindelse med et EU trafikprojekt ”PROMOTION”. Vi vil gerne have beboerne i Køge Boligselskab til at afprøve delebilen. Derfor tilbyder Køge Delebil alle beboerne i Køge Boligselskab et særligt prøvemedlemskab for 6 måneder til en meget fordelagtig pris.

Prøvemedlemskabet giver også beboerne adgang til at bruge alle Køge Delebil’s øvrige biler, ligesom bilen i Hastrupparken også kan bruges af alle medlemmer i Køge Delebil.

EU trafikprojektet ”PROMOTION” handler kort fortalt om at skabe gode miljøvenlige transportløsninger for borgerne, og motivere borgerne til at benytte dem.

Bag projektet står Det Grønne Hus og Køge Kommune. Hvor en delebil i et Boligselskab - en del af EU trafikprojektet ”PROMOTION” - er etableret ved et samarbejde med Køge Delebil, Køge Boligselskab, Hastrupparkens bestyrelse og med støtte fra Agenda21-puljen og Avis.

Projektet løber fra 1. september 2009 til 1. marts 2010

Delebilen i Ølby

Siden begyndelsen af december 2008 har der igen været placeret bil i Ølby området. Ølby Bilen er en smart og rummelig ny Fiat Punto, som har gode køreegenskaber og særdeles god plads til at rumme hele familien.

Bilen holder centralt i forhold til offentlig transport tæt ved Ølby Station og kan derfor sagtens bruges af medlemmer i centrum af Køge, hvis der er behov for bil.

De fleste medlemmer i Ølby området er privat-medlemmer, hvilket betyder at Ølby Bilen hovedsageligt er booket i fritiden. For firmaer og virksomheder i Ølby Området er Ølby Bilen derfor en unik mulighed for prismæssig overkommelig og fleksibel transport.

Du kan finde mere information om medlemskab af Koege-delebil.dk her på websitet og indmeldelse kan foretages
på denne side.

Minibussen har bestået prøvetiden

For et stykke tid siden fik Koege-Delebil.dk en minibus i flokken af nye biler og det skulle vise sig at det var en rigtig god beslutning.

Det har vist sig at en del nye medlemmer har fået øjnene op for delebilforeningens stærke sider og anskaffelsen af minibussen har medført en rimelig stigning i antallet af institutioner, der primært benytter ordningen i dagtimerne.

Minibussen har således vist sin berettigelse i Koege-delebil.dk og derfor har bestyrelsen besluttet at fortsætte med en minibus i bilflokken, nu tilmed udstyret med trækkrog så det er muligt at køre med baggage og andet oppakning på en trailer.

Minibussen bookes naturligvis via vores nemme bookingsystem.

Mvh.
Bestyrelsen
Koege-Delebil.dk

Koege-Delebil.dk udvider med ny Berlingo-diesel

Pasted Graphic
Den nye rummelige og smarte Berlingo er placeret centralt i Køge. Bilen er meget fleksibel og kan nemt forvandles til stationcar, hvis bagsæderne nedfældes.

Der er varme i forsæderne, aircondition og der er mange fiffige indretninger, samtidig med at den er helt enkel at betjene.

Den nye Berlingo-diesel er leaset hos et lokalt firma. Med denne aftale har Køge Delebilsforening nu leaset biler fra Toyota, Peugeot og Leasing-House i Køge, samt indlejet biler fra både Herz og Avis i vores stald.

Mvh
Webmaster

Smart ForTwo CDI – en bæredygtig udvikling

smartfortwocdi
Vi har nu fået en mere miljøvenlig bil i bilparken - en Smart ForTwo CDI. Bilen er udstyret med en miljøvenlig 0,8 turbodiesel motor med partikelfilter og har et meget lavt diesel forbrug. Med denne bil går vi forrest i kampen mod forurening og global opvarmning.

Smart ForTwo er en 2 personers bil med automatgear og selvom bilen kun er 2,70 meter lang er der masser af plads, komfort, og sikkerhed i bilen. Km-prisen vil være 2,00 kr. pr. kørte km og vil derved koste ca. 1 kr. mindre pr. km ift. vores til dato billigste biler.

Med venlig hilsen
Julius Nielsen
Formand

Delebil i Borup igen

fordfokusstationcar
"Byggeforeningen Kyoto i Borup med for nuværende 10 brugere(familier) ud af i alt 25 familier har ultimo august 2008 meldt sig ind i Køge Delebil.

Dette medlemskab medfører at Køge Delebil igen placerer en delebil i Borup. Bilen er en Ford Focus Stationcar. Dette tiltag vil også glæde vores to nuværende og et tidligere medlem i Borup."

Med venlig hilsen
Julius Nielsen
Køge Delebil

Koege-delebil.dk anskaffer en 9 personers MiniBus og en stor Stationcar

page27_blog_entry12_1

2007 var et spændende år for Koege-Delebil.dk som oplevede en betydelig interesse fra mange om anskaffelse af andre og større biltyper.

Denne interesse har medført, at Køge-delebil.dk ved årskiftet har udvidet sin bilpark med en ny VW Transporter. Bilen udemærker sig ved at have plads til ni personer inklusiv fører, hvilket giver mange nye spændende muligheder for eksisterende og kommende medlemmer af Koege-Delebil.dk. Da bilen er særdeles rummelig og samtidig praktisk giver det store muligheder for både almindelige men også firmamedlemmer af Koege-Delebil.dk.

page27_blog_entry12_2


Da en af vores mindre personbiler stod foran udskiftning ved årskiftet anskaffede koege-delebil.dk sig en større personbil - en Ford Focus Stationcar 2,0

Med venlig hilsen
Julius Nielsen
Køge Delebil